Vlastný názor

Matej
Dielo Utrpenie mladého  Werthera sa mi po  prvých stránkach zdalo nečitateľné, ale len čo som si zvykol na trošku zvláštny štýl autora, pochopil som jeho genialitu. Autor do tých pár strán vsunul neuveriteľné množstvo nadčasových myšlienok. Toto dielo vás priam núti porozmýšľať nad ním, nad jeho myšlienkami. A ak sa vám podarí vcítiť sa do Wertherových pocitov, do jeho myšlienok, pochopíte jeho lásku k Lotte, jeho pocity, keď zistí, že Lotte mu nikdy patriť nebude, ako aj jeho pohnútky a beznádej, ktoré ho doviedli k samovražde, určite to vo vašom srdci zanechá intenzívne pocity. Toto dielo je také autentické a geniálne umelecky zvládnuté, že po prečítaní vás určite zasiahne a možno aj zmení v určitých pohľadoch na ľudí, lásku, život. Aj preto Vám môžem toto dielo vrelo odporučiť.         Ak sa pozerám spätne dozadu, neľutujem, že som si ako ročníkovú prácu vybral práve Goethehe, a ak by som mal takúto možnosť znova, myslím že by som sa opäť rozhodol práve pre dielo Utrpenie mladého Werthera.
Milan
Dlho som sa musel premáhať aby som  vôbec začal čítať toto dielo. To nie preto, že by bolo zlé, ale preto, že tento typ literatúry mi jednoducho nesedí. No keď som čítal ďalej zistil som že nie je až také zlé ako som si myslel že bude. Je to dielo pri ktorom sa nedá len tak sadnúť a bezducho čítať, treba pri ňom aj trochu rozmýšľať inak človek nevie o čom vlastne číta. Je pravda že pri čítaní Wertherových problémov som podvedome rozmýšľal ako by som sa asi cítil a ako by som sa zachoval. To by bol z pohľadu čitateľa.
Z pohľadu analyzátora diela musím povedať že je to skutočne majstrovsky napísaná kniha, so všetkým čo k tomu patrí. Bohužaľ niektorí ľudia nevedia oceniť takýto druh literatúry a pravdupovediac ani ja nie som práve jej milovník. Ale nakoniec som celkom rád že som robil ročníkovú prácu práve z Utrpenia mladého Werthera.